menu.svg

23.-24. 9. 2017

Raspenava

Orientační klub Chrastava

je dobrovolné společenství lidiček, kteří mají společný cíl – sejít se ve volném čase, zahodit všechny starosti, pobavit se, odpočinout si a také to spojit s trochou fyzické námahy - běháním po lese, hledáním červenobílých „pokladů“ a dohledáním cílové pásky, vše s myšlenkou, že to, co dělají, je pro radost ostatních a také trochu i pro radost svou.

Tak znělo i krédo při vzniku klubu v roce 1995, které vydrželo až doteď.

„Naším cílem je sportovat jen a jen pro radost!!!“

Klub OK Chrastava byl založen 7.1.1995 v počtu 24 statečných, který se v průběhu let rozrostl do současných úctyhodných 131 klubaček a klubáčků. V počátku převládali především dospělí, ale pak jsme se začali omlazovat do současných 40 % dětí a mládeže. Na postu předsedy se vystřídali – Mirek Horáček, Ivča Gorčicová, Vojta Vokál a nyní Dominika Pachnerová.

A co jsme za ta léta dokázali (a jsme na to patřičně hrdí)?

Zúčastňujeme se závodů nejen v pěším OB, ale v menší míře i závodů v LOB a MTBO, a to na všech úrovních – celostátních i oblastních. V našem klubu se pohybovala i taková zvučná jména jako Vašek Bradna, Michal a Ondra Horáčkovi, Janča Valešová a Pavlík Hradec. Ti nás reprezentovali v LOB a OB na mezinárodní reprezentační úrovni. Na mistrovstvích a veteraniádách ČR jsme dosud vybojovali 26 zlatých, 32 stříbrných a 34 bronzových medailí. Ve světě naši členové dopomohli k mnohým úspěchům. V roce 1996 zlato na JMS OB ve štafetách, v dalším roce stříbro rovněž na JMS OB štafet, v roce 1998 bronz na AMS OB ve štafetách (vše Michal Horáček, nyní VLI), v roce 2006 na MED OB ve štafetách získal bronzovou medaili Pavlík Hradec (nyní TUR), v roce 2009 na JEP OB si Janča Valešová (nyní PHK) odnesla bronz a naposled Katka Kašková v roce 2016 z VMS LOB přivezla také bronz. Naši nejlepší se pravidelně objevují mezi vyznamenanými sportovci Chrastavy.

Každý rok od založení pořádáme minimálně 2 závody – SAXBO ve spolupráci se žitavskými oddíly (jako první v ČR jsme zde r.1999 použili SportIdent pro všechny kategorie) a Chrastavský pohárek. Vrcholem pořadatelské činnosti pak byly:

1999 Mistrovství ČR v OB na krátké trati – Heřmanice v Podještědí (mapa Seleška)
2002 Juniorské a veteránské mistrovství světa v LOB, Mistrovství Evropy dorostu v LOB – Jablonec nad Nisou, Harrachov (mapy Břízky, Čerťák) - ve spolupráci s EKP
2014 Žebříček B – Čechy – Fojtka (mapy Červená ruka, Zaječí důl)                       

Nesmíme zapomenout na další, rovněž významné akce – OB při Chrastavských slavnostech, v poslední době závody při World orienteering day a náborové soutěže pro školy a začátečníky.
 
Do dnešní doby jsme vydali 28 map, poslední je mapa Chrastava sever (výuková mapa 2017).

V roce 2014 jsme v Městském muzeu v Chrastavě připravili výstavu, věnovanou našemu kulatému výročí, kde na 24 panelech a několika vitrínách jsme seznámili návštěvníky s naší činností.

Vše, o čem jsme doteď psali, je zdokumentováno v kronikách (každý rok má svoji vlastní), Chacháčcích (klubový časopis, vycházející 5 x do roka) a Ročenkách (opět každoroční).

Partneři a sponzoři

 

 

 

 

Partneři a sponzoři